Rak form. Metallbeklädd ovansida. Längd ca 101, djup ca 54, höjd ca 72 cm.
Slitage, repor och märken/nagg. Mindre renovering, bland annat senare bemålning samt beslag. Hyllor ej monterade, och då ej fullständigt genomgångna.