BORD, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Målat. Kannelerade ben. Fotavslutningar med mässingshylsor. Nedfällbara stödben. Tre iläggsskivor med sargar à 50 cm. Bordets diameter 125. Höjd 75 cm. Total längd ca 275 cm.

Senare målning. Illäggsskivor med senare sargar. Repor och märken. Slitage.

Utropspris
15 000 SEK