TAKKRONA, Erik Höglund, 1900-talets andra hälft. höjd ca 63 cm.

Stomme i gjutjärn behängd med glaskläppar i gult och klart reliefdekorerat glas. Sex ljusarmar. Tre gjutjärnslänkar för reglerbar upphängning medföljer.

Sedvanligt ytslitage.

Utropspris
3 000 SEK