Fyra tassfötter. Godronneringar. Krönande knopp. Handtag i trä. Höjd 18cm.
Bruksslitage. Repor. Sliten bemålning på handtag.
Herrborum Säteri Östergötland, via Eva Mörner i arv till nuvarande ägare.