Rutfanérad. Snedklaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Fyra lådor. Längd 98, bredd 50, höjd 109 cm.
Slitage, märken, repor och fanérskador. Renoverad och kompletterad. Nyckel saknas.