VÄGGAPPLIQUER, ett par, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Delvis förgyllda. Växtdekor. För tre ljus samt en ljuspunkt vardera. Svarta skärmar medföljer. Höjd 45 cm exkl sockel och skärm.

Bruksslitage, anlöpningar, mindre lagning. Prismor samt en manschett saknas. Senare elektrifiering och skärmar. Ej funktionstestade.

Utropspris
2 000 SEK