MATBORD, möjligen Carl Westman, Jugend, 1900-talets början.
Mörkbetsad ek. Längd 148 cm, bredd 72 cm, höjd 75 cm.
Repor, fuktmärken, värmefläckar. Smärre torrsprickor.