Madeleine Pyk – en samling F769

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

STOL, "Aslak", Ilmari Tapiovaara, 1900-talets senare hälft.

Laminerad och formpressad björkfaner. Brunbetsad. Formgiven 1958.

Slitage, skador och lagningar.

Formgivare

Utropspris
150 EUR