BORDSLAMPA, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Klar glasmassa, konisk form. Höjd 41,5 cm (med skärm ca 75 cm).
Bruksslitage. Ej funktionstestad. Löst glödlampsfäste.