KARAFFER samt SKÅL, 2+1, glas, 1900-talets första hälft.

Rikt slipad dekor. Med lösa lockknoppar, dessa dock troligen sekundära. Karaffernas höjd ca 42 cm, skålens längd ca 34 cm.

Smärre bruksslitage, repor och märken. Tillverkningsdefekter. Troligen sekundära lockknoppar.

Utropspris
1 500 SEK