GLASKÄRL, 6 st, mest forntida, Medelhavsområdet.

Tre kärl med påklippt handtag, kärl med spiraldekor, troligen ej forntida, kärl med uppdragen smal hals, konande kärl på rund fot. De flesta iriserande. Höjd 7-16,5 cm.

Slitage, flagor, smuts, sprickor, ett kärl med handtag har stora skador liksom det höga smala kärlet, det konande kärlet med lagning.

Proveniens

Inköpta hos bla T. Stephen Hamadish, Damascus, även i Izmir och i Beirut 1950-60-tal.

Utropspris
4 000 SEK