Habibian

(Iran, Född 1920)
Habibian
(Iran, Född 1920)

MATTA, Nain, sk Habibian, part silk, ca 306x205 cm

Röd botten med polykrom medaljong samt hörnornament. Benvit huvudbård med palmett- och arabeskslinga.

Slitage, något smutsig, fläckar.

Proveniens

köptes i Cannes 1992 för FF 252 000:- Kvitto och Certificat d´Origine finnes.

Formgivare

Fathollah Habibian (1903-1995) grundade Habibian ateljén i staden Nain tillsammans med sin bror år 1920. Han har kärleksfullt fått eftermälet "Alla Nain mattors fader". Ateljén drivs fortfarande vidare inom familj genom barnbarnet Mahmud Reza Habibi Naini.

Utropspris
40 000 SEK