VÄRJA, CA 1840, sk infanteriofficersvärja.

Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga med ornament och Carl XIV Johans initialer. Klingan märkt Iterberg. Längd 100 cm.

Saknar balja. Skada på parerplåt. Ytskikt med slitage. Klinga med nagg.

Utropspris
2 000 SEK