Smycken
540372

CIGARETTETUI, 14k guld med gammalslipade diamanter tot ca0,24ct, safirer och rubiner. 1930-tal. Vikt 65g.

Med signaturer i relief, infällt guldmynt, reliefdekor bla i form av nyckelpiga med dekor i emalj, gammalslipade diamanter, lås med cabochonslipad safir. Längd 8,7cm.

Slitage. Missfärgning. Mynt möjligen senare infällt. Skador på emalj.

Utropspris
12 000 SEK