TVÄTTSET, 3 delar, flintgods, Frederick Rhead för Wileman & Co/Foley Pottery, England. Ca 1897-98.

Kanna och tvålkopp med fat. "Arts & Crafts"-mönster med dekor av flygande storkfåglar mot grön botten. Stämplad THE FOLEY, "INTARSIO", ENGLAND, nr. 330299, 3266. Kannans höjd 33 cm.

Smärre slitage och krakeleringar.

Utropspris
2 000 SEK