SPEGEL, Magnus Lind, Göteborg, nyrokoko, 1800-talets slut.

Bronserad och förgylld. Rak form, uppsvängt krön med dekor av voluter och akantusblad. Ramen med dekor av bl.a äggstav och fleuroner. Akantusblad på sidorna nertill. Höjd ca 141 cm, bredd ca 51 cm.

Slitage. Krönet samt övriga dekorelement med sprickor. Märken och fläckar.

Utropspris
1 500 SEK