MATGRUPP, 5 delar, "Herrgården", Carl Malmsten, Bodafors, 1900-talets andra hälft.

Lackerat trä. Fyra stolar med spjälade ryggar och textilklädda sitsar. Brännmärkt. Bord med en iläggsskiva. Längd 115 + 55 cm, bredd 115 cm, höjd 75 cm.

Bruksslitage. Smärre färg- och träbortfall samt nötmärken. En extra iläggsskiva medföljer, går ej att använda båda skivorna samtidigt.

Utropspris
5 000 SEK