STOL, "DCW", Charles och Ray Eames, modellen formgiven 1945-6.

Formpressad ek. "Dining chair wood".

Bruksslitage. Smärre skador och fläckar. Renoverad, kompletterad och lagad. Två skruvar saknas undertill.

Proveniens

Inköpt på Jacksons.

Utropspris
6 000 SEK