SÄNG, Götaverken, Göteborg, omkring år 1900.

Stomme i lackerat järn med detaljer i mässing. Hjultrissor. Monterbar. Brickmärkt. Total längd 207 cm, bredd 95 cm, höjd 150 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Färgbortfall. Bucklor. Ställvis rost. Senare lackering.

Utropspris
2 000 SEK