CHIFFONJÉ, empire, tillskriven Johan Petter Berg (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-16).

Fanerad med mahogny. Överdel med uppsats, dörr med infälld spegel samt bakomliggande hyllplan. Dekor av mässing och marmor. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Två lådor under klaff. Beslag av mässing. Skirivinredningen med dekor av intarsia. Bredd 114. Djup 47. Höjd 187 cm.

Slitage. Repor och märken. Fanerskador. Torrsprickor. Något anlupet spegelglas. Lagningar. Senare beslag. Gammal, men ej ursprunglig sockel. Nyckel saknas.

Utropspris
14 000 SEK