Bemålat trä. Intarsiadekor. Mittparti med fack samt hylla. Flankerande skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Underliggande låda. Uppsats med hylla samt krönande balustrad. Balusterformade ben på fotplatta. Längd 104 cm, bredd 43 cm, höjd 191 cm.
Bruksslitage. Några färg- och materialbortfall samt skador. Ställvis glipor i konstruktionen. Delvis senare bemålning. Nyckel saknas.