VASER, 2 st, Carl Harry Stålhane, Rörstrand och Rörstrand Ateljé, 1900-talets andra hälft.

Blå samt brun glasyr. Höjd 17,5 respektive 23 cm.

Bruksslitage. En med mindre avslag på fot. Smärre spänningsspricka samt tillverkningsdefekter.

Utropspris
1 500 SEK