SOFFA, art deco, 1930-tal.
Bonad björk. Rundade hörn, skuren dekor längsmed. Sits med underliggande förvaring, lösa dynor, baksida med förvaring i form av två fack och hyllplan. Bredd ca 198, djup ca 104 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, märken. Skada i tyg.
Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".