Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

ALICE NORDIN, skulptur, brons, "Barn som ser efter vildgässen"Signerad Alice Nordin och otydligt daterad.

Tre flickor. Gjutarstämpel Herman Bergman. Längd ca 24, höjd ca 24 cm.

Slitage, ytliga repor och märken.

Konstnär

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.

Utropspris
12 000 SEK