SKÅL PÅ FOT, silver, Emanuel Forssman, Växjö 1854. Vikt ca 247 gram.

Balusterformad pelare på rund fot. Driven dekor av rocailler och bladverk. Skål med konturerat brätte. Höjd 17. Diameter 17 cm.

Några mindre bucklor. Balusterfäste med lagning.

Utropspris
1 500 SEK