Nyrokoko, 1820

Nyrokoko, 1820

SKRIN, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm, 1853. Totalvikt ca 800 gram

Organisk form med rik dekor av akantusblad och racailleformationer samt krönande blomsterfång. Längd ca 20 cm.

Slitage, repor och märken/mindre bucklor. Den krönande dekoren aningen lös. Låst. Eventuell inredning inkluderas i totalvikt. Mindre anlupet. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK