SKRIVSKÅP, omkring år 1800.

SKRIVSKÅP, omkring år 1800.

Bemålat trä. Tvådelat. Överdel med skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning samt två underliggande lådor. Brutet krön. Underdel med snedklaff med bakomliggande lådinredning, två underliggande lådor samt skåpdörrar med bakomliggande hyllinredning. Invändigt daterat 1804. Längd 122 cm, bredd 59 cm, höjd 213 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Skador. Renoverat och kompletterat. Senare bemålning. Färgbortfall. Märken efter skadedjur. Nyckel till snedklaff saknas.

Utropspris
3 000 SEK