Sten, dekor av äppelkvistar i gulmetall. Urtavla med arabiska siffror, märkt " Au négre, France, Steghens, Paris". Pendel medföljer. Längd 43,5, höjd 25 cm. Nyckel finns.
Ytslitage, nagg, ej funktionstestad.