SABEL, m/1878, för officer vid flottan.

Fäste av förgylld mässing och lejonhuvud. Eneggad klinga märkt Konungen och Fäderneslandet. Nedfällbar parerplåt. Med portopé. Balja av läder med mässingsbeslag. Total längd ca 91 cm.

Bruksslitage. Balja med några bucklor. Två trådar till kavel saknas.

Utropspris
3 000 SEK