SERVISDELAR, 83 st, flintgods, Adams, England, 1900-tal.

Olika motiv ur Charles Dickens berättelser. Tolv mattallrikar, tolv djupa tallrikar, elva större assietter, tolv mindre assietter, tio tekoppar med fat, tio uppläggningsfat, sju uppläggningsskålar, två såssnipor, tekanna, gräddkanna, sockerskål med lock, lockburk, kanna, ölstop, mugg.

Bruksslitage. Krackelyrer och några delar med glasyrsprickor. Gulnad glasyr. Några delar med mindre glasyrbortfall, fotnagg och missfärgningar. Två delar med nagg, tre delar med sprickor och två delar med lagningar.

Utropspris
4 000 SEK