KUNGLIGA SIGNERADE KORT, 3 st, Kronprins Carl Gustaf, Prinsessan Sibylla, Prinsessan Margaretha, 1960-tal.

Dubbelt kort med Kronprinsens porträtt i svart och vitt, "Med hjärtligt tack för lyckönskningarna på 25-årsdagen", signerad Carl Gustaf. Julkort från Prinsessan Sibylla med färgfoto av Prinsessan med barn och svärsöner, signerat Sibylla och daterat 1969. Vykort i svart och vitt med porträtt av Prinsessan Margaretha, signerat Margaretha. Bladstorlek 9 x 14 - 9 x 21,5 cm.

Något gulnade, någon med obetydliga veck och någon smärre fläck.

Proveniens

Hovsömmerskan Fröken Gerda Jansson.
utdrag ur boken "Dagbok från Haga och Stockholms slott" av Ingrid Björnberg: "Så länge vi bodde kvar på Haga kom fröken Jansson ut varje vår och höst och slog sig ner i lekrummet under två veckor. Där satt hon sedan och sydde nytt och ändrade om med Carl Gustaf körde med sina leksaksbilar kring fötterna på henne och Christina tiggde överblivna lappar till kläder åt sina dockor. Ännu sedan Carl Gustaf blivit kung fortsatte fröken Jansson att sy hans pyjamas"

"Dagbok från Haga och Stockholms slott", av Ingrid Björnberg, Stockholm 1975.

Utropspris
2 000 SEK