SKÅP, Fryksdalen, allmoge, 1700-tal.

Målat. Överdel med uppsvängt krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan, skedhylla och lådor. Underdel med nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Två dörrar under skrivklaff. Bredd 151. Djup 65. Höjd 230 cm.

Omarbetat med senare lådor i överdel. Lås saknas i dörrar samt skrivklaff. Senare målning. Färgbortfall. Lösa listbitar medföljer. Något avkortade ben. Torrsprickor i dörrar. Repor och märken. Skrivinredning med delvis senare lådor.

Utropspris
8 000 SEK