FÅTÖLJ, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Fanerad. Skuret krön. Fast stoppad sits och rygg, klädd med G.P & J Bakers tyg "Hydrangea bird". Svängda ben.
Bruksslitage. Repor. Märken. Senare klädd. Sliten klädsel, extra tyg medföljer.