BOK, "Uplands herregårdar med beskrifvande text" av Carl-Arvid Klingspor och Bernhard Schlegel F. & G. Beijers förlag.

F. & G. Beijers förlag, Stockholm, 1881. Oblong 4:o. 598 text s. + extra titelblad i färglitografi + 60 vackra vyer i färglitografi av A Ney + en utvikbar tabell. Originalupplaga. Gulddekorerat omslag.

Slitage, enstaka utriven färglitografi, ej fullständigt genomgången. Omslag med slitage och skador. Blad med skador. Gulnad.

Utropspris
5 000 SEK