TALLRIK samt BÅLSKÅL, porslin, Kina, 1700-tal.

Tallrik med dekor i underglasyrblått i form av flodlandskap, diam 22,5 cm. Bålskål i famillie rose dekor, chien-lung, diam. 23 cm.

Tallrik: repor samt några mindre kantnagg. Bålskål: Flertalet nagg samt sprickor och lagningar, slitage på bemålning.

Utropspris
1 500 SEK