TESERVIS, 3 delar, silver, Jos Taylor, London 1840. Vikt ca 1185 gram.

Rund form. Driven dekor med kartuscher och bladverk, familjevapen under krona. Invändigt förgyllda. Lockknopp med ros. Tekannans höjd 14 cm.

Obetydligt slitage. Tekannans hänkel något instabil.

Utropspris
8 000 SEK