KONSTBÖCKER, 9 st, Estland och Ryssland 1900-talets senare hälft.

Inbundna.
Villem Raam "Evald Okas" Tallinn 1982, estnisk text. "Edvard Wiiralt 1898-1954", Tallinn 1958, kyrillisk text. Katalog från "Pushkin Museum of Fine Arts", Moskva 1971, verkens namn även på engelska, franska och tyska, övrig text på ryska. Ain Kaalep och Tamara Luuk "Ilmari Malin", Kunst, Tallinn 1988. I.G. Spasskij "Inostrannye I Russkie Ordena Do 1917 Goda" (Foreign and Russian Orders Before 1917), S:t Petersburg 1993, kyrillisk text. "Letnij Sad" (The Summer Gardens), Lenisdat 1976, kyrillisk text. "Pskov", Moskva 1968, engelsk, fransk, tysk och rysk text. Ju. D. (Hg.) Koldinskij "Iskusstvo egejskogo mira i drevnej Grecii" och Evsej I Rotenberg "Zapadnevropejskoe iskusstovo XVII veka", Pamjatniki mirovogo iskusstva, Moskva 1970 resp. 1971.

Ej genomgångna. Bruksslitage, ex libris.

Utropspris
150 EUR