LJUSKRONA, oscariansk, sent 1800-tal. Höjd ca 138 cm.

Bronserad metallstomme behängd med olikformade prismor, delvis glasad mittstam. Tolv ljusarmar med glasmanschetter och urnformade ljushållare. Riklig växt och blomornamentering. Elektrifierad.

Slitage. Fläckar. Ej funktionstestad.

Utropspris
15 000 SEK