Seedpärlor trädda på pärlemor samt pärlor. Collier med brosch fästat som hänge, längd 8,5cm resp 31cm, brosch längd 8cm, örhängen ett par, längd 5cm, skruv. I originaletui.
Skador. Delvis omarbetat. Slitage. Senare skruvmekanism på örhängen.