Madeleine Pyk – en samling F769

Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

MATSERVIS, 59 delar, porslin, Classic Rose Collection, Rosenthal.

12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 12 soppskålar med fat, 4 skålar, 3 serveringsfat, terrin, såskanna med fat samt salt- och pepparkar. Soppskålarnas diameter 11 cm. Terrinens diameter 19 cm. Mattallrikarnas diameter 26 cm.

Bruksslitage. Någon repa.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Utropspris
2 000 SEK