SKÅL, stengods, "Florens", Gertrud Lönegren, Rörstrand, stämpelsignerad.

Räfflad och skuren dekor. Glasyr i gulbrunt mot beige botten. Höjd 7,5 cm, diameter 15,5 cm. Stämpelsignerad Rörstrand Lönegren L168 handdrejad.

Bruksslitage, glasyrkrackeleringar.

Utropspris
2 000 SEK