BORD, gustaviansk stil, 1900-tal. C E Johansson, Hornsgatan 32, Stockholm.

Med stenskiva. Brickmärkt. Bronserat. Raka nedåt avsmalnande ben, sarg med festong och bladstav, kopplad benställning med urnformation. Längd 78, bredd 63, hörn 72 cm.

Ytslitage med smärre nagg.

Utropspris
2 500 SEK