BORDSSURTOUT, silver, Adolf Zethelius, Stockholm 1836. Tot. vikt ca 1100 g.

Kryddställ med 2 st saltströare samt 2 st flaskor för olja/vinäger. Gåvogravyr "Till Prosten Samuel Aspling i Lofta från Sixten Sparre på Nygård. Konfirmationsminne". Totalhöjd 33 cm, diameter 20 cm.

Slitage, smärre intryckningsskador. Nagg. Glasdelarna möjligen senare.

Utropspris
800 EUR