Dekor i grönt med klöverblad. 8 tekoppar med fat, 7 assietter, 7 mattallrikar, 8 djupa tallrikar, 5 kaffekoppar samt tillbringare. Tillbringaren från sekelskiftet 1900. Mattallrikarnas diameter 25 cm. Tekopparnas diameter 11 cm.
Bruksslitage. Tillbringare med litet nagg.