SERVISDELAR, 101 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand. 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått av blomster. 18 mattallrikar, 13 förrättstallrikar, sex assietter, nio mindre djupa tallrikar, 17 större djupa tallrikar, nio tekoppar med fat, åtta kaffekoppar med fat, elva äggkoppar, två såsskålar, fem serveringsfat, tekanna, kanna, terrin. Sex tekoppsfat samt fyra kaffekoppsfat medföljer.

Bruksslitage. Ett flertal delar med krackelyrer, missfärgningar och fläckar. Viss odör. Några delar med färgbortfall. Tolv delar med nagg. Fem delar med sprickor.

Utropspris
5 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?