BYRÅ, senempir, J. A. Åkerman, etikettsignerad, Göteborg, sannolikt tillverkad omkring 1818.

Fanerad med mahogny med antikiserande figurala inläggningar av lönn. Tre lådor, varav den översta med fack och spegel. Längd 97, bredd 49, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, repor, några mindre sprickor. Mindre lagningar. Renoverad och kompletterad, bl a senare bakstycke.

Åkerman fick privilegium av Kommerskollegium i november 1814 på "finare träarbeten". Hans avancerade intarsiaarbeten uppfattades som en specialkompetens, varpå han fick tillstånd att arbeta under hallrätten. År 1818 kallas Åkermans inrättning för "meubelfabrik" och produktionen omfattade bl a "2 mansbyråar" (en mansbyrå avser en byrå med skrivinredning eller snedklaff) och "11 fruntimmersbyråer" (en fruntimmersbyrå avser en byrå med skiva utan inredning). Den ena a de två mansbyråarna tillhör idag samlingarna vid Göteborgs Stadsmuseum och då denna är i det närmaste identiskt med auktionens byrå möjliggörs en datering till omkring 1818.

Utropspris
6 000 SEK