Allmoge
549344

SOVELFAT, allmoge, troligen Halland, 1700/1800-tal.

Bemålat trä. Skuren dekor. Diameter 17, höjd 13,5 cm.

Ställvis slitage. Nötta kanter, en sida något nedslipad.

Utropspris
3 000 SEK