MATBORD/ARBETSBORD, J. C. A. Jensen Møbelfabrik, Aarhus, Danmark, 1950/1960-tal.

Benställning av ek. Längd 170 cm, bredd 80 cm, h 73 cm. Två iläggsskivor om vardera 59 cm.

Lätt bruksslitage. En limfog något lös.

J. C. A. Jensen Møbelfabrik drevs vid tiden av Knud Andersen och var belägen vid Møensgade 8 i Aahus. Arkitekter som ritade möbler för firman var bland andra Ludvig Pontoppidan, Ib Kofod-Larsen, Arne Jacobsen, Harbo Sølvsten, Palle Pedersen och Sven Aage Hansen.

Utropspris
4 000 SEK