Axel Leopold Wiberg

(Sverige, 1867-1890)
Axel Leopold Wiberg
(Sverige, 1867-1890)

AXEL LEOPOLD WIBERG, olja på pannå, signerad a tergo.

"Belmansro Stockholm Djurgården". 13 x 19 cm.

Smärre fläckar.

En publik lokal som öppnades 1828 av hovkonditor S.D Carlmark. Mot slutet av 1800-talets blev lokalen restaurang med matservering. Byggnaden har fått sitt namn med tanke på närheten till Bellmans minnesstaty på Djurgården i Stockholm. Bellmansro brann ned till grunden 1952.

Utropspris
2 000 SEK