SOCKERSKRIN, silver, Tyskland sent 1800-tal. Vikt ca 261 gram.

Oval form med rikt dekorerad bård, välvt lock med genombruten lockknopp, fyra svängda fötter. Längd 12, höjd 13 cm.

Slitage, lockknoppen något sned, locket löst då gångjärn saknar sprint.

Utropspris
1 500 SEK